Sytuacja pandemiczna od marca 2020 roku przyniosła wiele ograniczeń w obszarze turystyki, ale nie sprawiła, że całkowicie zrezygnowaliśmy z podróżowania. W dalszym ciągu planujemy urlopy czy zorganizowane wycieczki, korzystamy z opcji wyjazdów narciarskich, odwiedzamy bliskich w pilnych sytuacjach, a także podróżujemy służbowo. Wszystkie tego typu wyjazdy wymagają od nas przestrzegania zasad dystansu społecznego i przemieszczania się w zaostrzonym reżimie sanitarnym. W tym szczególnym czasie tym bardziej warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które obejmie optymalną pulę świadczeń i będzie dobrze dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.
To rodzaj polisy, która zapewnia nam ochronę podczas podróży (tam i z powrotem) oraz podczas pobytu na wyjeździe. W skład takiego ubezpieczenia zalicza się najczęściej:
![]() |
Ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (czyli w skrócie NNW) – to najważniejsza część ubezpieczenia, która określa zakres świadczeń i limity odpowiedzialności Towarzystwa; |
|
![]() |
Usługi assistance – to inaczej pomoc w podróży (może to być na przykład organizacja transportu do innej placówki medycznej za granicą, transport powrotny do miejsca zamieszkania po udzieleniu pomocy, transport do kraju zamieszkania czy zakwaterowanie na czas powrotu do zdrowia); | |
![]() |
Ubezpieczenie bagażu podróżnego – to część ubezpieczenia szczególnie ważna, gdy przewozimy np. kosztowne przedmioty lub służbowe dokumenty; | |
![]() |
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – to zabezpieczenie finansowe na wypadek szkód, które nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim (my lub nasze dzieci/zwierzaki). |
Każda z powyższych opcji jest równie istotna, dlatego warto przyjrzeć się szczegółowo warunkom i wybrać opcję, która pozwoli nam poczuć się w pełni bezpiecznie.
Całkowity koszt polisy, którą wykupujemy na czas podróży zależy od:
![]() |
czasu obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej (czyli ile dni będzie trwał nasz wyjazd) | |
![]() |
kierunku podróży (to istotne w kontekście potencjalnych kosztów leczenia, które mogą różnić się w zależności od kraju), | |
![]() |
wybranego zakresu ubezpieczenia (im więcej świadczeń oraz im wyższe sumy ubezpieczenia, tym droższa będzie nasza polisa). |
Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia na wypadek zachorowania, które miało miejsce w trakcie trwania podróży, zatem leczenie musi rozpocząć się w trakcie podróży, a nie po powrocie do domu. Jeśli chorujemy na choroby przewlekłe, w umowie warto umieścić stosowne rozszerzenie, które pozwala uniknąć odmowy udzielenia świadczeń w razie przykrego zdarzenia.
Do podstawowego zakresu ubezpieczenia można włączyć dodatkowe ryzyka: np. ubezpieczenie sprzętu sportowego czy ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej (ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub przerwania podróży – w obecnym czasie to bardzo istotny element, o który warto zadbać).
Istnieje kilka bardzo ważnych szczegółów, którym należy się przyjrzeć przed wykupieniem polisy. Nasze ubezpieczenie musi być dopasowane do potencjalnych ryzyk i zawierać optymalny limit środków. Wybierając polisę, zwracajmy uwagę na takie elementy jak:
Wysokość Sumy Ubezpieczenia (w skrócie SU) powinna uwzględniać koszty leczenia w państwie, do którego podróżujemy. Dla przykładu: wysokość kosztów leczenia w USA różni się od wysokości kosztów leczenia w krajach Unii Europejskiej, której jesteśmy częścią. Należy także zwrócić uwagę na limity odpowiedzialności z tytułu leczenia stomatologicznego – różnice pomiędzy Towarzystwami Ubezpieczeniowymi mogą się różnić nawet o 100% przez co możemy otrzymać np. świadczenie 200 euro zamiast 400 euro.
Zabezpiecza nas finansowo na wypadek szkód, które nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim (np. za spowodowane uszkodzenia w mieniu hotelowym). Chodzi tutaj zarówno o szkody majątkowe (zniszczenie mienia), jak i osobowe (uszkodzenie ciała). Zwracajmy uwagę na:
Jeśli podróżujemy z własnym sprzętem sportowym, zwracajmy szczególną uwagę na:
To również ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub przerwania podróży. W zależności od wariantu Ubezpieczyciel może zwrócić nam część lub całość poniesionych przez nas kosztów w związku z:
Przerwanie imprezy może nastąpić np. z powodu nieszczęśliwego wypadku (NW), nagłego zachorowania lub śmierci ubezpieczonego, współuczestnika podróży lub osób mu bliskich, wypowiedzenia umowy o pracę, poważnej szkody w mieniu ubezpieczonego lub współuczestnika podróży (np. w wyniku kradzieży z włamaniem), kradzieży dokumentów, których brak uniemożliwia odbycie podróży (np. paszport, dowód osobisty, wiza), zagrożenia ciąży lub jej powikłań.
Pamiętajmy też, że Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za koszty przerwania podróży, gdy przyczyna przerwania powstała w czasie podróży. Wtedy może zwrócić nam koszty niewykorzystanych a opłaconych świadczeń (np. wyżywienie, zakwaterowanie, wycieczki fakultatywne, transport powrotny, anulowanie rezerwacji noclegów).
Przeglądając oferty, powinniśmy zwrócić uwagę również na limit odpowiedzialności Ubezpieczyciela w zakresie wysokości zwrotu kosztów rezygnacji z imprezy. To na przykład:
Planowanie wyjazdu, szczególnie w obecnej sytuacji na świecie, to ważny, o ile nie najważniejszy, element podróży. Szukając polis turystycznych, zwracajmy uwagę na kluczowe zapisy, które powinny być dostosowane zarówno do naszych potrzeb, jak i wymagań. Wtedy możemy mieć pewność, że każdy, zarówno prywatny, jak i służbowy wyjazd będzie bezpieczny bez względu na niespodziewane zdarzenia. Miejmy też nadzieję, że obecny rok przyniesie poluzowanie obostrzeń, dzięki którym będziemy mogli wrócić do bardziej swobodnego i beztroskiego podróżowania.
Chcesz znaleźć dobrze dopasowane ubezpieczenie turystyczne?
Skorzystaj ze wsparcia naszych doradców.
PROFITOWI. Trudne decyzje podejmujemy łatwo!
Przeszukujemy i porównujemy dostępne na rynku oferty, by zaproponować 3 najlepiej dopasowane pakiety do wyboru. Wspólnie omawiamy każdą z opcji i pomagamy wybrać najlepszy wariant.