Wynajem mieszkania przynosi zdecydowanie większe zyski niż niskooprocentowane lokaty czy konta oszczędnościowe, jakie oferują obecnie banki. Szacuje się, że nawet 40-50% zakupów mieszkań to transfer środków z lokat bankowych, które w aktualnej sytuacji stały się zupełnie nieopłacalne. Niskie oprocentowanie depozytów bankowych i rosnąca inflacja powodują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje środki w nieruchomościach. Część inwestorów uważa taki krok za bezpieczną inwestycję, która zapewnia odrobienie kosztu pieniądza w czasie (inflacja), jak również zysk netto. Opłacalność determinuje stopa zwrotu z inwestycji, a ta, jak wiemy, jest zmienna w czasie.
Zakup mieszkania na wynajem jest jednym z najprostszych i najbardziej popularnych sposobów na uzyskanie tzw. dochodu pasywnego. Lokum możemy wynajmować długoterminowo lub stworzyć opcję wynajmu okazjonalnego (np. apartament dla turystów w atrakcyjnej lokalizacji). Warto jednak pamiętać, że zakup mieszkania pod wynajem jest inwestycją obarczoną sporym ryzykiem oraz wysokimi kosztami, na które musimy być przygotowani nie tylko przy zakupie nieruchomości, ale też w perspektywie długofalowej.
Głównym potencjalnym minusem inwestycji w nieruchomość jest to, że jeśli nie będziemy czerpać z niej dodatkowych pieniędzy, nie możemy optymalnie wykorzystywać „zamrożonych” w nieruchomości pieniędzy. Zamiast inwestować w mieszkanie, możemy wybrać fundusze inwestycyjne, kupować akcje lub zainteresować się rynkiem kryptowalut.
Koszty zakupu mieszkania w 2021 roku są rekordowo wysokie i nic nie wskazuje na to, żeby tendencja ta miała się w najbliższych latach zmienić. Jak wynika z danych opublikowanych przez serwis Bankier.pl1, średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym w kwietniu 2021 przekraczają kwotę 10 000 zł/ m² w najbardziej pożądanych lokalizacjach, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków. W innych miastach sytuacja też nie jest najlepsza – średnie ceny w Katowicach czy Szczecinie wynoszą już prawie 8 000 zł/ m². Nic dziwnego, że deweloperzy budują nowe osiedla na potęgę. Jak podaje portal Money.pl „w marcu deweloperzy zaczęli budować ponad 17,8 tys. mieszkań, czyli o prawie 63% więcej niż rok temu”.2
I chociaż ceny mieszkań idą w górę, koszty wynajmu spadają. Jak wynika z danych NBP, popyt na rynku najmu w 2020 roku spadł o ok. 30-40%3. Na taki stan rzeczy z pewnością ogromny wpływ miała niespodziewana pandemia koronawirusa. To pokazuje, że trudno przewidzieć, jaka będzie sytuacja na rynku za kilka miesięcy, a co dopiero za kilka czy kilkanaście lat.
Istotnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, planując inwestycję w mieszkanie jest spadająca dzietność i wzrost śmiertelności. Jak szacuje GUS, pod koniec marca 2021 Polska liczyła 38,208 mln mieszkańców. W porównaniu z ubiegłym rokiem, to aż 155 000 osób mniej. Oprócz znaczącego wzrostu zgonów (w ostatnim roku w dużej mierze spowodowanym pandemią, ale i ograniczonym dostępem do usług medycznych czy szybkiego diagnozowania), istotnym problemem jest też spadająca liczba urodzeń. W okresie od kwietnia 2020 do marca 2021 w Polsce urodziło się 350 000 dzieci, a zmarło ponad pół miliona osób. Spadek urodzeń nie jest tylko zjawiskiem związanym z pandemią, ale elementem pogłębiającego się od lat kryzysu demograficznego. Liczba urodzeń w Polsce spadła z 547,7 tysięcy w 1990 roku do 375 tysięcy w 2019 (o 172,7 tysięcy, czyli o 1/3).
Planując zakup mieszkania jako inwestycji, musimy mieć na uwadze także dodatkowe wydatki, które pojawią się na przestrzeni lat, jak na przykład:
Koszty wykończenia - Ceny materiałów budowlanych rosną, a wraz z nimi koszty robocizny. Nawet, gdy wybierzemy tańsze materiały i niedrogich wykonawców, urządzenie mieszkania o pow. ok. 50 m² to koszt co najmniej kilkudziesięciu tysięcy. Zakładamy, że z biegiem lat ceny materiałów i usług będą jeszcze wyższe. | |
Koszty remontów - Malowanie ścian co kilka lat, wymiana zużytych mebli czy akcesoriów, generalny remont co 10-15 lat, większe inwestycje uzależnione od decyzji zarządcy budynku (np. wymiana instalacji) – to koszty, które trzeba uwzględniać w długofalowym planie utrzymania mieszkania. | |
Koszty ubezpieczeń - Przezorny zawsze ubezpieczony. Zalanie, pożar, włamanie czy zdarzenie wynikające z roztargnienia najemcy może zdarzyć się każdemu, kto decyduje się wynajmować mieszkanie. W planie warto zatem uwzględnić koszty ubezpieczeń (polisa na mieszkanie powinna zawierać elementy OC i NW). |
Prognozy dotyczące poziomu realnej wartości nieruchomości, pokazują, że w dłuższej perspektywie mieszkania powinny drożeć w takim tempie, w jakim spadać będzie wartość nabywcza pieniądza. A mówimy o samej wartości mieszkania, które jeszcze na nas nie pracuje. Wynajem mieszkania daje dodatkowy, pasywny dochód, dzięki czemu lokum nie tylko przechowuje wartość, ale przynosi zyski.
Oto przykład:
Mieszkanie pod wynajem z pewnością dla wielu osób będzie strzałem w dziesiątkę, pod warunkiem, że wszystkie potencjalne ryzyka zostaną uwzględnione i przemyślane. Przed podjęciem decyzji, warto wziąć pod uwagę 5 punktów zapalnych tego typu inwestycji:
Inwestycja w mieszkanie z całą pewnością zapewni nam dodatkowe środki na czas emerytury. Wielką niewiadomą pozostaje to, jak wysoki będzie to dochód. Decydując się na inwestowanie w mieszkanie na wynajem, musimy wziąć pod uwagę wszystkie koszty jego utrzymania i dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku finansowym. Patrząc z obecnej perspektywy, zysk z najmu mieszkania kupionego z własnych środków oscyluje wokół 3-4%. Nie są to powalające dane, ale w obliczu lokat oprocentowanych w przedziale 0-1%, inwestycja w mieszkanie to wciąż lepszy pomysł.
Nasi specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania.
PROFITOWI. Trudne decyzje podejmujemy łatwo!
[1] Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-maj-2021-Raport-Bankier-pl-8120505.html
[3] Źródło: https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_12_2020.pdf
Przeszukujemy i porównujemy dostępne na rynku oferty, by zaproponować 3 najlepiej dopasowane pakiety do wyboru. Wspólnie omawiamy każdą z opcji i pomagamy wybrać najlepszy wariant.